Animasyon

Animasyon Nedir ?

Latince “animatio” kelimesinden türeyen animasyon yani canlandırma, iki ya da daha fazla görselin arka arkaya hızlıca gösterilmesiyle oluşan görüntüdür. Hareketsiz objelerin, hareket kurgusu yapılarak onları canlandırma sanatı olan animasyon, dijital pazarlama faaliyetleri arasında hızlı bir yükseliş elde ederek son zamanların en etkin pazarlama stratejileri arasında yerini aldı. Kurumsal animasyon filmleri ile şirketler ürünlerini ve hizmetlerini çok daha etkin bir şekilde anlatıyor.

Animasyon videonun üretilme aşamasında tarihsel sürece göre değişiklik gösteren birçok teknik mevcuttur. Teknolojinin gelişimine bağlı olarak zamanla gelişme gösteren tekniklerle beraber animasyonun kullanım alanları da değişti. Günümüzde her alanda şirketlerin kurumsal kimlik tasarımları ile uyumlu olan animasyon videolarının kullanılması yaygınlaştı ve animasyonlar daha geniş kitleleri etki altına almaya başladı.

Animasyon
Sizin İçin Neler Yapabileceğimizi Öğrenmek İçin

Teklif Alın

Kurumsal Animasyonun Dijital Pazarlamadaki Yeri

Şirketlerin dijital platformlarda etkinlik seviyelerini artırmak için kullandığı pazarlama tekniklerinden biri olan animasyon, gerek şirket ve marka tanıtımı, gerek ürün tanıtımı gerekse kampanya güncellemelerini açıklamak ve anlatmak için kullanılır. Hem B2B pazarlama hem de B2C pazarlama alanında tanıtım ihtiyacı duyan şirket ve kurumlar için ürünlerini anlatmanın en dikkat çekici yöntemlerinden biri kesinlikle animasyondur.

Görsel anlamda hareketli bir paylaşım, alternatiflerine kıyasla daha ilgi çekici ve etkileyici olur. Verilmek istenilen mesaj daha açık ve anlaşılır olarak ifade edildiğinden hedef kitle, animasyon reklamlara daha hızlı tepki verir.

Video pazarlama, dijital marketin önemli bir unsuru ve kullanışlı bir pazarlama tekniğidir. Video pazarlama etiketinin içinde yer alan animasyon pazarlama ile şirketler istedikleri eğlenceli ve anlamlı içerikleri izleyiciye ulaştırarak daha yoğun bir ilgi ettiler.

Stop Motion

Stop Motion

Kuklalar ya da oyun gibi malzemelerden yapılmış 3 boyutlu durağan modellerin, hareket kurgusu yapılarak canlandırılmasıyla görüntü elde edilmesi tekniğine stop motion denir. Her hareketle bir görüntü elde edilir ve görüntüler birleştirilerek montajlandıktan sonra animasyon filmi tamamlanır.

CGI Animasyon

CGI Animasyon

Çeşitli teknikleri olan bilgisayar animasyonunda ortak nokta; animasyonun bilgisayarda dijital olarak yaratılmasıdır. 2 boyutlu animasyon teknikleri görüntü hareketliliğine odaklanır, 3 boyutlu teknikler ise karakterlerin ve nesnelerin hareket ettiği ve etkileşim kurduğu sanal dünyalar kurar. 3 boyutlu animasyon, daha gerçekçi görüntülerden oluşabilir.

Geleneksel Animasyon

Geleneksel Animasyon

Cel animasyon olarak da bilinen geleneksel animasyon, kurgulanan görüntünün her hareketinin ayrı ayrı kağıtlara (celluloid)  çizilerek arka arkaya dizilmesiyle oluşturulur. Çizimler, hareket yansımasını canlandırmak için her seferinde yalnızca bir farkla oluşturulur. Bir rostrum kamera tarafından fotoğralanan çizimlerle animasyon filmi tamamlanır.

Cut Out Animasyon

Cut-Out Animasyon

2B parçaların kesilerek ayrı ayrı hareket ettirilmesiyle ortaya çıkan görüntüden oluşturulan animasyondur.

Animasyonun Dijital Pazarlamadaki Kullanım Alanları

Şirket Tanıtımı

Yeni bir şirketseniz ya da farklı bir sektörde faaliyet göstermek istiyorsanız animasyon tekniğiyle oluşturulan bir tanıtım filmi hedef kitlenizin sizi fark etmesini sağlayacaktır.

Ürün Tanıtımı

Markanızın piyasaya sunduğu yeni ürünü kapsamlı ve etkileyici bir şekilde anlatmanın en iyi yolu animasyon pazarlamadır. Detaylı ürün tanıtımının yanı sıra eğlenceli bir video, sizi müşterilerinize yakınlaştırır.

Kampanya Filmleri

Sadece kampanyanın içeriğiyle değil, ilan şekliyle de rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız bir kurumsal animasyon filmi ihtiyaçlarınızı karşılar. Kampanyanızı en geniş kitlelere duyurur ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanızı sağlar.

Şirket İçi Sunumlar & Toplantılar

Şirketinizin iç yapısında da önemli bir iletişim aracı olan animasyon ile sıkıcı çizgilerden ve uzun anlatımlardan uzaklaşarak renkli ve daha detaylı infografikler kullanabilirsiniz

Öğretici Anlatımlar

Sunduğunuz ürün ya da hizmetin kullanım şeklini yazılı bir kullanım kılavuzundan daha iyi anlatacak tek araç animasyonlardır. Kullanıcınıza detaylı bilgiler verirken adım adım yapılması gereken anlatılarak müşteri deneyim seviyenizi yükseltirsiniz.

Dijital Pazarlamada Kurumsal Animasyon Video Kullanmanın Faydaları

Yüksek Etkili

Ortalama dikkat süresi kısa olan tüketicilerin ilgisini çekmek için 30 saniyelik bir videonun etkisi onlarca sayfa tanıtım yazısına eşittir.

Bütün Platformlarla Uyumlu

Anlatmak istediğiniz mesajı yazıya döktüğünüzde sosyal medya platformlarının karakter kotasına takılabilir, ama videonuz kotalara takılmadan tüketiciye ulaşır.

Dikkat Çekici

Sosyal medyada yazıya oranla görsellerin ve videoların daha fazla ilgi çekmesinin sebebi kolay tüketilebilir olmasıdır. Hedef kitlenizin kolayca tüketebileceği ve aynı zamanda iletmek istediğiniz mesajı alacağı videolar bilinirliğinizi artırır.

Kolay Paylaşılabilir

Yaratıcı bir içerikle hazırlanan kurumsal animasyon videonuz, hedeflediğiniz kitle arasında hızla yayılıp paylaşılabilir. Bu da kolayca daha geniş kitlelere hitap etmenize olanak tanır.

Güncellenebilir

Animasyon video pazarlama, teknolojideki gelişmeleri birebir uygulayabileceğiniz ve sürekli yenilikler katarak sürdüreceğiniz bir pazarlama tekniğidir.

Yeniliklerden Haberdar Olun

   Dijital dünyanın yerlileriyiz! Teknoloji bizim DNA’mızda var. Sosyal medya dahil tüm dijital kanallarda, global müşterilerimiz için çözümler üretiyoruz.
   ADRES
   Somuncu Baba Sokak No:67 Ataşehir İstanbul/Türkiye
   TELEFON
   +90 216 334 56 78
   EMAIL
   info@mochatouch.com